6 روش سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2023

اوایل سال 2017 بود که دولت ترکیه اقدام به تصویب قانون دریافت شهروندی با سرمایه گذاری در ترکیه کرد. این قانون البته در سال 2018 و 2022 با اصلاحاتی مواجه بود که شرایط دریافت شهروندی ترکیه را متفاوت می‌کرد.

بر اساس این قانون، دولت ترکیه به تمام مهاجران خارجی که اقدام به خرید ملک بالای 400 هزار دلار آمریکا کنند، شهروندی و اقامت دائم این کشور را اعطا می‌کند. بنابراین شهروندان دیگر کشور ها می‌توانند با خرید یک ملک با ارزش حداقلی 400 هزار دلار یا سرمایه‌گذاری 500 هزار دلاری در ترکیه، شهروندی و پاسپورت ترکیه را در مدت 3 ماه، برای خود و خانواده خود دریافت کنند.

سرمایه گذاری در ترکیه

بر اساس قوانین جدید وضع شده در جهت پذیرش مهاجر، افرادی که قصد دریافت اقامت دائم ترکیه را دارند باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند و سپس برای دریافت اقامت اقدام کنند:

1) سرمایه گذاری در املاک به ارزش 400 هزار دلار

1- خرید ملکی به ارزش 400 هزار دلار آمریکا یا بالاتر، البته در نظر داشته باشید که اگر با این روش به دنبال سرمایه گذاری برای اخذ اقامت دائم هستید، اجازه فروش ملک خریداری شده را تا 3 سال نخواهید داشت.

2- طبق فرمان ریاست جمهوری ترکیه در تاریخ 13 می 2022، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در بخش ملک برای دریافت شهروندی، از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار افزایش پیدا کرد.

3- طبق قانون، با املاک و مستغلات خریداری شده قبل از تاریخ 1 ژانویه 2017 نمی‌توان برای شهروندی ترکیه اقدام کرد.

4- املاک و مستغلاتی که یکبار برای دریافت شهروندی مورد استفاده قرار گرفته اند، نمی‌توانند دوباره برای این منظور استفاده شوند.

5- بر اساس قانون اگر سرمایه‌گذار خارجی پس از گذشت مدت زمان 3 سال از خرید ملک، ملک را دوباره به شرکت یا شخص فروشنده همان ملک بفروشد، وضعیت تابعیتش دوباره ارزیابی می‌شود و امکان ابطال آن نیز وجود دارد.

قابل ذکر است که روش سرمایه گذاری از طریق ملک در ترکیه، بهترین سرمایه گذاری در ترکیه است و هم در زمان سریع تر انجام می‌شود و هم با حفظ ارزش سرمایه همراه خواهد بود. این موضوع را در نظر داشته باشید که شما با خرید ملک دسته دوم هم می‌توانید شهروندی ترکیه را دریافت کنید. تیم سی آی پی املاک به شما پیشنهاد می‌کند که حتما مقاله راهنمای خرید آپارتمان دسته دوم در استانبول را بخوانید.

2) حساب بانکی در ترکیه با موجودی حداقلی 500 هزار دلار

1- واریز مبلغ 500 هزار دلار به حساب بانکی شما در ترکیه می‌تواند شهروندی ترکیه را به شما اعطا کند. البته حق برداشت این مبلغ تا حداقل 3 سال وجود نخواهد داشت( این مدت با توجه به بانک مقصد متفاوت است).

2- واریزی شما به حساب بانکی‌تان در ترکیه در قالب دلار خواهد بود. ولی این واریزی شما در قالب دلار برای شما نگه داری نخواهد شد. بر اساس قوانین جدید وضع شده در سال 2022، این مبلغ به لیر تبدیل می‌شود و تا حداقل 3 سال نیز اجازه برداشت آن وجود نخواهد داشت.

3- در تمامی این مدت، سرمایه گذار می‌تواند از بهره‌های بانکی مانند سود، وام و بسیاری از موارد دیگر برخودار باشد.

4- امکان تغییر روش سرمایه‌گذاری برای دریافت شهروندی ترکیه وجود دارد، مثلا شما می‌توانید 500 هزار دلار خود را از حساب بانکی خود خارج کنید و در املاک ترکیه سرمایه‌گذاری کنید.

شهروندی ترکیه

3) سرمایه‌ گذاری سرمایه ثابت(Fixed capital investment)

در این روش سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت دائم، سرمایه‌گذار می‌تواند مبلغی معادل 500 هزار دلار یا بیشتر را در مواردی مانند زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات تولید کالا و خدمات یا سهام شرکت سرمایه‌گذاری کند.

4) خرید اوراق قرضه دولت ترکیه

1- خرید اوراق قرضه دولت ترکیه به ارزش حداقل 500 هزار دلار شامل طرح اعطای شهروندی ترکیه می‌شود.

2- فقط اوراق قرضه صادر شده به لیر ترکیه شامل طرح اعطای شهروندی می‌شوند و اوراق قرضه یورویی یا دلاری شامل این طرح نمی‌شوند.

3- سرمایه‌گذاران می‌توانند آزادانه از مزیت‌های اوراق قرضه بهره‌مند شوند.

4- همچنین در صورت کاهش ارزش نسبت لیر/دلار بعد از خرید اوراق قرضه، طرح اعطای شهروندی برای سرمایه‌گذار از بین نمی‌رود.

5) سرمایه ‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات

خرید حداقل 500 هزار دلار یا معادل آن ارز خارجی یا لیر ترکیه از سهام صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات با شرط عدم فروش تا 3 سال، شامل طرح اعطای شهروندی ترکیه می‌شود.

بهترین سرمایه‌گذاری در ترکیه

6) کارآفرینی برای 50 نیروی کار ترک

1- ایجاد شغل برای حداقل 50 نیروی کار ترک شامل طرح اعطای شهروندی ترکیه می‌شود.

2- تداوم کار کارکنان در 6 ماه گذشته در نظر گرفته می‌شود.

در این مقاله سعی کردیم تا بهترین روش های سرمایه‌گذاری در ترکیه و دریافت شهروندی ترکیه را با هم مرور کنیم. در نظر داشته باشید که دریافت شهروندی یا سرمایه گذاری در ترکیه کار راحتی نیست و حتما باید از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. برای بررسی آخرین تصمیمات دولت ترکیه در زمینه سرمایه‌گذاری و مهاجرت نیز می‌توانید از سایت این سایت اطلاعات کسب کنید.

شهروندی

شهروندی در ترکیه

خرید ملک

خرید ملک درترکیه

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه

ملک دست دوم

خرید ملک دست دوم در ترکیه

بیشتر بخوانید

آنچه در این صفحه می‌خوانید

شهروندی

شهروندی در ترکیه

خرید ملک

خرید ملک در ترکیه

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه

ملک دست دوم

خرید ملک دست دوم در ترکیه

مقایسه آگهی ها

مقایسه